מרכז הצעירים


מרכז צעירים נתיבים התפתח רבות בעשור האחרון וממרכז קטן, המעניק מספר שירותים מצומצם הוא התרחב למרכז משמעותי, אשר נותן מענה לכלל הצעירים בעיר בגילאי 18-40 במגוון רחב של נושאים.  

הקמת מרכז הצעירים התבססה על ההנחה כי הצעירים בעיר הם משאב הכרחי לפיתוחה והתקדמותה של העיר וההשקעה בהם ובמתן פתרונות לחסמים עימם הם מתמודדים, תעצים את הצעירים בעיר ובסופו של דבר תשפיע על עוצמתה והתפתחותה של העיר והתושבים בה. למעשה, מרכזי הצעירים מלכתחילה הוקמו כאמצעי לחיזוק ישובים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ועם הזמן השירותים שהתפתחו במרכזים הפכו לאוניברסליים.

המרכז מנוהל על-ידי מנהלת מרכז צעירים, עמית אליאב ,ארבעה רכזים ובת שירות המעניקים שירותים בתחומי השכלה גבוהה, חיילים משוחררים, פיתוח קריירה, השמה תעסוקתית, יזמות עסקית, תרבות לצעירים, מעורבות חברתית ופיתוח קהילה .בנוסף , קיים מערך מתנדבים הכולל מתנדבים מהעיר במגוון תחומים ובמצבי חירום.

המרכז מחולק לחמישה תחומים שכולם נמצאים תחת קורת גג אחת.

חיילים משוחררים- תחום זה נותן מענה לצעירים שסיימו את השירות הסדיר שלהם במהלך 5 השנים האחרונות. לרכזת חיילים משוחררים יש את כל המידע על הטבות לחיילים משוחררים, קורסי לימוד מיוחדים, מלגות לחיילים משוחררים וכל מידע נוסף לו זקוק חייל משוחרר. כמובן שתחום זה פונה גם לבוגרי/בוגרות שירות לאומי. מטרת תחום חיילים משוחררים היא לוודא שחייל משוחרר מצליח למצוא את דרכו העצמאית המתאימה לו לאחר שהיה במסגרות קבועות עד שחרורו מהצבא. במרכז הצעירים מתקיימות 2 סדנאות שחרור בשנה לחיילים המסיימים שירות צבאי וסדנת שחרור לבני/בנות השרות הלאומי.

השכלה גבוהה- תחום ההשכלה הגבוהה מכווין ועוזר לצעירים שרוצים ללמוד השכלה אקדמית אך אינם בטוחים מהו המסלול המתאים להם ואם בכלל השכלה אקדמית מתאימה להם, בעזרת כלים והכשרה מתאימה המרכז עוזר לצעיר למצוא את הכיוון שהכי מתאים לו. בנוסף, בתחום ההשכלה הגבוהה יוכלו צעירים לקבל הכוונה במציאת מלגות ותכנית מימון ללימודים אקדמיים המתאימים להם באופן אישי. תחת תחום ההשכלה הגבוהה מתקיימים קורסים וסדנאות שונים על מנת לתת לצעירי העיר את כל הכלים שהם זקוקים להם כגון: קורסי פסיכומטרי ואמי"ר , הכוון תעסוקתי, שיפור השפה האנגלית לאקדמיה ,כניסה חלקה לאקדמיה ועוד.

פיתוח קריירה - תחום פיתוח קריירה מכווין ועוזר לצעירים למצוא את הקריירה הנכונה בעבורם, תוך בנית תכנית עבודה אישית להגעה לקריירה הרצויה והמתאימה בעבורו. במסגרת זו ניתן לקבל סיוע בכתיבת קורות חיים בצורה מקצועית ונכונה, הבנה כיצד נכון להתנהל בראיון עבודה ובמרכזי הערכה. בנוסף, לרכז פיתוח קריירה יש שיתופי פעולה עם מעסיקים שונים באזורנו ובעל מידע רב בעזרי חיפוש משרות נכונות ומתאימות. תחת תחום פיתוח קריירה יתקיימו קורסי הכשרה מקצועית ושיתופי פעולה עם מוסדות לימוד שונים המקיימים קורסי הכשרה מקצועית שונים ומגוונים לכלל צעירי העיר.

מעורבות חברתית -תחום מעורבות חברתית שם לו למטרה את ההתנדבות של צעירי העיר עבור הקהילה והעיר בה אנו חיים מתוך המקום האישי של כל צעיר ובמקביל שם דגש להעצמה אישית של כל צעיר וצעיר בעיר. בתחום זה מופעלות קבוצות מנהיגות הפועלות לטובת רווחת העיר ותושביה מתוך אמונה פנימית של התנדבות והכוח לשנות בנוסף בתחום זה מופעלים מעל ל1,000 מתנדבים שלוקחים חלק בפעילות השוטפות. תחת תחום מעורבות חברתית מתועדים סיפורי החיים של הקהילה המבוגרת בעיר מתוך מקום לשמר את העבר וההכרה במגוון הרחב של הקהילות השונות בעיר, אנו מפעילים קהילות צעירים שונות כדי לקדם את רווחת תושבי העיר, לממש את צרכי הצעירים, תחום זה מקנה לצעירים בית להתפתחות ולמידה אישית באמצעות תכנים שונים, סדנאות והכשרות מתוך כוונה לתרום בפיתוח ובהעצמה האישיים של כל אחד ואחת, ולחזק את החיבור של הצעירים לעיר.

פיתוח קהילה –בשנים האחרונות, עם התפתחות העיר ועליית מספר התושבים, עלה גם מספרם של הצעירים בעיר - חדשים וותיקים. מתוך ההבנה שצעירי נתיבות מהווים נכס משמעותי לעיר ולקהילה, מרכז הצעירים מקדם עשייה נרחבת על מנת ליצור קהילה חמה, אוהבת ותומכת. מרכז הצעירים מפעיל הרצאות, סדנאות פעילויות שונות ואירועים לאורך כל השנה, במטרה לחבר את הצעירים לעיר, לתושבים ולמשפחות כל זאת מתוך מטרה לעצב נורמות של הזדהות ולכידות קהילתית.

במסגרת הפעילות השוטפת של מרכז הצעירים בנתיבות מתקיימים עוד מגוון אירועים, פעילויות ויוזמות כגון: פעילות למשפחות צעירות - סדנאות והרצאות במגוון תחומים ומגוון פעילות למשפחות צעירות הכוללות הפנינג ,פעילויות לילדים בשכונה ואירועים שונים, אירועים ייחודיים לצעירים כגון פסטיבל הבירה, אירוע מימונה קהילתי, אירועי תרבות בפאב החברתי, קבלות שבת וסדנאות בשיתוף העסקים המקומיים ועוד.

כמו כן, מרכז הצעירים מרכז נושאים קהילתיים וחברתיים כדוגמת חודש פברואר יוצא מן הכלל, יום המעשים הטובים, יום מעורבות חברתית, אירוע הוקרה למתנדבים ועוד נושאים חברתיים רבים שנמצאים על סדר היום הקהילתי.

 

מרכז הצעירים פועל למען הצעירים ונענה לצרכים בכל התחומים, וכל העת עסוק בחידושים ויוזמות חדשות.

כרגע על סדר היום:

- הייטק מגיע לנתיבות – מרכז צעירים בשיתוף עיריית נתיבות מקימים פרויקט הייטק הכולל למידה והשמה ופותחים דלת עבור תושבי העיר להגיע לעולם ההייטק בעיר נתיבות.

- מרכז צעירים החל בסדרת סדנאות בחודשי הקיץ עבור חיבור וגיבוש הקהילה ועידוד העסקים המקומיים בעיר:

- קבלות שבת -במהלך החודשיים הקרובים יתקיימו אחת לשבועיים קבלות שבת קהילתיות בתוך השכונות ובעסקיים מקומיים על מנת לחבר ולגבש את תושבי העיר וליצור קהילה מגובשת.

- מרכז למידה – מרכז צעירים פותח כיתת לימוד הממוקמת במרכז צעירים שתהיה פתוחה יומיים בשבוע עבור הסטודנטים של העיר ותעניק להם מקום שקט ונוח ללמידה.