חיפוש

פורים זה לאמיצים | טור דעה
ראובן אדיר רומנו

חג יהודי בו מצווה להתחפש בתחפושות נלוזות? מועד בו מצווה מדרבנן לאבד את הראש עד כדי שלא נוכל להבחין בין ״ארור המן״ ל״ברוך מרדכי״? זה לא אופייני לדת ששיבצה לעצמה חמש צומות לאורך השנה ועוד איזה עשרה שבועות במצטבר בהן לא מתגלחים/שומעים מוזיקה/אוכלים בשר/הולכים לים/נחים צהריים, כי פעם היה פה רע.

ומה כל כך שונה פורים משאר החגים? הרי גם כאן אנחנו חוזרים על אותו סיפור נצחי: מישהו רצה להרוג אותנו – אלוקינו מלך העולם הציל אותנו - אנחנו חוגגים את זה. זה בדיוק הרעיון של חג הפסח וחנוכה ואף אחד לא ציווה עלינו להתהולל סביב שולחן ליל הסדר או לשתות עד אבדן הכרה לצלילי מעוז צור.

אז מה הוציא את חכמי ישראל מרצינותם הנצחית לקבוע את פורים ליום של חוכא ואיטלולא ברשיון? ואם כבר עושים פה צחוקים, למה דווקא להתחפש?

לא אופייני לבית היוצר של צום גדליה. תחפושות בפורים

לא אופייני לבית היוצר של צום גדליה. תחפושות בפורים


בקצרה, נס פורים מסתכם ככה:
למרדכי היהודי לא בא להשתחוות להמן, המשנה למלך אחשוורוש. המן, בהגיון בריא, מחליט לא להרוג רק את מרדכי היהודי, אלא את כל היהודים עלי אדמות כי אם כבר אז כבר. הוא ממהר ומבקש מהמלך אחשוורוש לחתום על צו המורה על השמדת יהודי העולם ואחשוורוש זורם איתו. מרדכי, ששומע על הגזרה, ממהר ומכניס בדרך לא דרך את אסתר, אחיינית שלו, להיות המלכה המועדפת על אחשוורוש כדי שתשכנע אותו לבטל את הגזרה. אסתר (המלכה, סטיגידיש!) אכן מבקשת מאחשורוש לבטל את הגזרה ועוד אוזרת אומץ ומבקשת להרשות ליהודים עצמם להרוג בשונאיהם באותו היום בו היו אמורים לטבוח בהם. תאמינו או לא, המלך זורם גם איתה וליהודים הייתה אורה ושמחה וששון ויקר. קלאסי.

בשבוע שעבר
ראיתי את הפרק האחרון (לעונה) של סדרת המופת של HBO,  ווסטורלד (זמינה בyes, Hot וגם בסלקום טיוי אז רוצו). זו אחת היצירות הטלוויזיוניות הטובות ביותר שיצרה חברת התוכן האמריקאית ובכלל, והיא מספרת על עולם עתידני בו קיים פארק שעשועים שנותן לכם להיות מי שאתם באמת. איך הוא עושה את זה? שונא ספויילרים יחיה ולכן אני רק אגיד שבגדול, הפארק נותן לך לעטות על עצמך כל דמות שתבחר ולאט לאט אתה מגלה מיהו האני האמיתי שלך. התוצאות הרות אסון למקרה שתהיתם.

זהו גם הרעיון של נשפי מסיכות למיניהם. אלא אם כן מדובר באירוע שארגן מקום העבודה שלכם בנסיון נואש לגוון את המסיבה השנתית העבשה שהוא מפיק כבר יובלות, מדובר במקום בו יעשו מעשים די נועזים שלא היו נעשים, ניחשתם נכון, ללא המסיכה אותה תענדו בכניסה.

המסיכה מביאה איתה את האפשרות להגשים מאוויים כמוסים בלי שמישהו ישפוט אותנו כי אין את מי לשפוט- אתם לא באמת אתם. ואם כבר, זה גם הסיפור של האלכוהול:

לא אופייני לבית היוצר של צום גדליה. תחפושות בפורים

אנתוני הופינקס ב"ווסטורלד". תהיה מי שרצית להיות ותשלם על זה


למה אנחנו שותים אלכוהול?
הוא לא טעים, בטח לא זול ויש לו תופעות לוואי שגורמות לסוגרים שלכם לא לסגור. מה הרעיון? בדיוק אותו הדבר. הוא גורם לנו להיות חסרי עכבות. אני ממש רוצה להתחיל עם המתולתלת משמאל אבל מפחד שהיא תדחה אותי? שתי כוסות של נוזל שקוף והפחד נעלם. את כל כך אוהבת לרקוד אבל חושבת על כל תנועה שלך ומרגישה קפואה? שוט קטן ואת ביונסה בטקס הגראמי.אז מה עשו חכמינו? ציוו עלינו לעטות דמות שהיא לא אנחנו והעניקו לנו בנוסף רישיון לשתיה ללא הגבלה. תהיה מי שאתה במקסימום.

וזו הגאונות.
כי אם אתה ראוי, אתה יכול לעטות על עצמך אלפי מסיכות ולשתות הרים של שיכר וכל מה שיצא החוצה יהיה טוב ונכון ויגלה לעולם את האמת הפנימית שלך. מה קורה אם אתה לא ראוי? ובכן, פחות.

כי כדי להינצל מאויבך ועוד לטבוח בהם אתה לא יכול להיות דומה להם- מחונך כי מישהו רואה אותך ופרא אדם בחדרי חדרים- אתה צריך להיות טוב במהותך ואם אתה לא אז שב בשקט ואל תחגוג את החג הזה. 

בשבילך יש שמיני עצרת.

*הכותב הינו לא ראוי בעצמו אבל לפחות כותב על זה.


תגובות לדף