חיפוש

כבר סופ"ש?! הכנו לכם חמישה מסלולי טיול במרחק נגיעה משדרות!

זה עוד לא חורף, בטח שלא קיץ או אביב אז אולי זה... הסתיו!
מזג אוויר מושלם, ציפורים מיוחדות שמגיעות לאזור וגם תחילתה של פריחה יוצרים הזדמנות מצוינת לטייל בצפון הנגב! נצלו היטב את העונה החמקמקה הזו, היא תחזור רק בעוד שנה.


הכנו לכם חמישה מסלולי טיול מרהיבים לסופ"ש, מהטוב לטוב ביותר (ע"פ הדירוג האישי שלנו כן?) במרחק של עד 20 דקות נסיעה משדרות. אז קחו לעצמכם רגע וצאו מהשגרה בלי להתאמץ. ויש גם וידאו!5. המצפור ע"ש אסף סיבוני בניר עם
במקום תצפית נוף מרהיבה על דרום מישור החוף וצפון רצועת עזה. התצפית חושפת בפנינו את תצפית על מאגר מים מהמם גם על בניינה הנישאים של רצועת עזה .ולמרות סבך הבעיות ינעם לאוזננו קול הפעמונים הנישא ברוח.

המצפור נבנה לזכרו של אסף סיבוני מחללי אסון המסוקים. אסף בן קיבוץ ניר עם אהב את האיזור והטבע. במקום נבנה פעמון רוח ייחודי אשר מספר פעמוני הרוח מציינים את שנות חייו שנגדעו בטרם עת. יש לשים לב כי האזור יכול להיות סגור למבקרים מדי פעם בשל רגישות בטחונית.

איך מגיעים? רושמים ב WAZE מצפור אסף סיבוני

4. דרך מתקני המים
דרך מתקני המים הנה מסלול נסיעה רכוב קצר, המתחיל בקרבת מפגש הנחלים בוהו וגרר, דרומית לקיבוץ בארי, ומסתיים לאחר כקילומטר וחצי, במפגש דרך עפר היוצאת מהכניסה לקיבוץ בארי. ייחודו של המסלול בריכוז יוצא דופן של מתקנים לאגירת וניצול המים בסביבה - בארות, בורות מים, בריכות אגירה ואף טחנת קמח.

המסלול חוצה את אפיקו של נחל גרר, הזורם בחורף גשום. כאשר הנחל זורם, המעבר לרכב נמוך עלול להיות בעייתי ובמקרה כזה ניתן לבצע את הדרך משני קצותיה בלי לחצות את הנחל. כמו כן ניתן לבצע את המסלול כמסלול רגלי (ולהביא נעליים וגרביים להליכה במים).

חשוב לזכור: אין לחצות את הנחל בימים בהם יש סכנת שטפונות או תחזית לגשם באזור זה!

איך מגיעים? רושמים ב WAZE יער בארי3. נחל צאלים והגשר התלוי
הטיול הקצר כאן פשוט ונחמד מאוד. פשוט עולים על הגשר ועוברים לצידו השני. מהעבר השני של הגשר תגלו אנדרטה לזכרם של שני נערים ממשאבי שדה, יניב ועופר ז"ל, שנפלו כאן אל מותם ב-11.10.1991.
מהנקודה הכי גבוהה תקבלו תצפית נהדרת על מרחבי הנגב המערבי ונחל הבשור. אחרי התצפית חזרו על עקבותיכם על הגשר, בחזרה אל הרכב הממתין בחניון. ואפשר לקפוץ ממש אל המקום השני שלנו שנמצא ממש לידכם.

איך מגיעים? רושמים ב WAZE נחל צאלים

2. פארק אשכול

פארק אשכול הוא אתר גדול עם מדשאות ומתקני נופש פעיל. בפארק נמצא גם מעיין עין הבשור, שנובע כל השנה ונשפך לבריכה גדולה. מי המעיין חמים ומלוחים יחסית ולכן לא הייתה סביבו התיישבות רצופה לאורך השנים.

בין הנביעות נמצאים שרידי שקתות ומתקני בטון להרמת מפלס המים, שנבנו במלחמת העלום הראשונה. פרט לפינות החמד לפיקניק נוכל למצוא בפארק גם שרידי כנסייה שנבנתה כנראה במאה השישית בשלהי מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1917, חשפו כאן חיילים אוסטרלים את רצפת הפסיפס המפוארת של הכנסייה הביזנטית, בדגם זהה כמעט לזו שנמצאה בבית הכנסת העתיק במעון (9 ק"מ צפונית לכאן). הכנסייה שימשה במלחמה כעמדת מקלע תורכית, ולכן החיילים הבריטים כבשו אותה. כשעזבו החיילים את אזור הנחל, הם עקרו את הפסיפס ממקומו והעבירו אותו למלבורן, שם הוא מעטר את בית יד לבנים. מראש התל שעליו נבנתה הכנסייה ישנה תצפית יפה על מסלול זרימת הנחל.

איך מגיעים? רושמים ב WAZE פארק אשכול

1. בתרונות רוחמה
אל המקום הראשון שלנו מגיעים בתרונות רוחמה המדהימים שנמצאים ממש ממש לידנו.
בתרונות רוחמה הן שריד של רכס הכורכר המזרחי ביותר במישורי הנגב המערבי. האזור כולו מכוסה באדמת הלס הרכה הנאטמת למים לאחר שהיא זוכה למים. מי הסחף ממוטטים את אדמת הלס שבשולי הערוצים וגורפים את העפר, דבר היוצר את התופעה האופיינית לאזור הקרויה בתרונות. ייחודה של שמורת רוחמה הוא בכך שבשיאי הגובה באזור נחשף רכס הכורכר שבכל יתר המקומות מכוסה על ידי שכבת לס עבה. סוג הקרקע הייחודי מאפשר מפגש נדיר בין חברות צומח שונות, וכך נוצרים מינים בוטניים רבים ומגוונים.

בעונת הפריחה  עוטה האזור מרבדי פריחה אדומים של כלניות. על הכלניות מתווספים פרחי בר רבים – סביונים, מצליבים ופרפרניים רבים ופרחים נדירים יותר כגון: צבעוני ההרים, אירוס ארצישראלי, דבורניות וסחלבים. כשהקיץ נראה בפתח מתכסים חלקים בשמורה במרבדי חרציות המציינות את ראשיתה של עונת היובש. על רכס הכורכר גדלה צמחייה מגוונת הכוללת שיחים רב-שנתיים רבים שחלקם מגיעים מאזורי הנגב המדבריים. למשל, מיתנן שעיר ושמשון השלחופות.

איך מגיעים? רושמים ב WAZE בתרונות רוחמה הכניסה הצפונית

זהו, עד כאן לשבוע הקרוב. רוצים לכתוב לנו? שלחו לנו מייל לכאן או הודעה לדף הפייסבוק שלנו
יאללה! תהנו, תבלו ותחזרו הביתה בשלום. שבת שלום :)
תגובות לדף