חיפוש

מלי פנינה טפירו מוציאה ספר ילדים!
מלי פנינה טפירו, חברת החממה למנהיגות רב תרבותית בשדרות, 
מוציאה ספר ילדים מדהים ואנחנו מראיינים אותה!

מלי פנינה טפירו (36), בת שדרות. מוציאה ספר ביכורים לילדים ויש מאחוריו סיפור שדרותי, עצוב-שמח ומעורר מחשבה.
הכל התחיל ב"צוק איתן", המלחמה הארוכה ביותר בעזה בשנים האחרונות ששמה את שדרות, שוב, ולא בנסיבות הנכונות, על המפה.

מלי שימשה אז כרכזת מיפוי עירוני. צוותים שלה "טיילו" בין בתי העיר במטרה למפות את צרכי התושבים בזמן של מצוקה. "העבודה הייתה אינטנסיבית מאד", היא מספרת, "עבדנו מבוקר ועד לילה בטירוף בכדי לתת לתושבים מעט שקט בשגרה הלא שגרתית הזו והייתי באפיסת כוחות שלא ידעתי על קיומה".

מה קרה?
לילה אחד אני חוזרת הביתה, בסביבות 23:00. נכנסתי לישון בממ"ד, כמובן, ומרוב העייפות שכחתי לסגור את החלון. לקראת הבוקר, העירה אותי אזעקת צבע אדום. אני זוכרת שלא הרגשתי כבר משהו מיוחד באזעקה שמעירה אותי משינה. מבחינתי זה היה כמו שעון מעורר ולכן ישבתי במיטה והתחלתי להתווכח עם עצמי האם לסגור את החלון או שכבר אין טעם.

למה?
כי מצד אחד רציתי לסגור את החלון (ואת הדלת כמובן) כדי להיות מוגנת מים הטילים שמעליי, ומצד שני האווירה הזו הפכה לי לשגרה שלמרות שאני מפחדת ממנה פחד אמיתי, אני רוצה להתנהל בה כשגרה "נורמלית".

ואז?
ואז התחילו עוד ויכוחים קטנים; האם לקום ליום רגיל של עבודה והתנדבות כשמעליי עפים טילים לכל עבר או לנוח קצת. אני לא יודעת אם זו הייתה החלטה או רק זרימה עם עצמי אבל הלכתי למטבח להתחיל את היום שלי ופתאום ראיתי את עצמי במראה.את נראית סבבה מלי. מה כל כך הפתיע אותך במראה?!
(צוחקת) מה הפתיע אותי במראה... אני רואה את עצמי פתאום! אני רואה מישהי, שבורה לרסיסים, עם עיניים נפוחות ובחרדה אמיתית. זאת אותה אחת שהחליטה בהיסח הדעת להמשיך את היום שלה כרגיל ולא להתייחס למצבה הלא מזהיר בלשון המעטה. בספר, אני קוראת לה 'אני'. למקבילה היותר אמיתית שלה קוראים 'עצמי'.
מלי מתארת את הספר כוויכוח בין 'אני' ל'עצמי'. 'אני' אומר משהו אחד ו'עצמי' רוצה משהו אחר. "אני רק אומר משהו, הוא לא באמת יודע מה הוא רוצה הוא רק נכנע לחולשות שלו. מי שבאמת רוצה דברים לטובת עצמו הוא 'עצמי'- והוא רוצה זאת גם בשביל 'אני'- הרי הם אתה ישות".

הספר מלווה באיורים מרהיבים של המאיירת איילת פנקס. במרכז כל איור מצוירת "אני" ולפעמים גם "עצמי" מצטרפת וביחד מתלבטות מה הן באמת רוצות. המשפטים פשוטים-אך-מופלאים בפשטותם, בדיוק מה שצריך כדי להעביר מסר חינוכי לילד.
"אני ועצמי" עומד לצאת לאור כפרויקט 'הדסטארט'- מה שנקרא בעברית פרוייקט מימון המונים, בו הציבור תומך בהוצאת ספר עוד לפני הדפסתו ובעצם מאפשר את הוצאתו ללא תלות בבתי הוצאה לאור ושאר מתווכים.

למה דווקא הדסטארט?
אני תמיד מאמינה בהמון ובשיתוף שלו. הדסטארט זו דרך מעולה לדעת אם ההמון בעצם רוצה לצרוך את מה שאתה מייצר לו ומייתר את הצורך שלנו במוסדות הישנים והלא כל כך מועילים האלו.

וההמון אכן רוצה את מה שמלי מייצרת לו. היום, שלושה שבועות אחרי שהפרויקט יצא לדרך, יש כבר לו כבר מעל 60 אחוזי תמיכה. "המספרים אמנם קטנים אבל זה בדיוק הכוח", היא מסבירה, "אתה שם 20 שקלים? קיבלת סימניה מאוירת עם סצנות מהספר, שמת 55? קיבלת את הספר עצמו עד אליך הביתה. וזה הרבה פחות ממה שתשלם בעבור ספר ילדים מאויר ברמות האלו ואני אומרת את זה לשבחה של המאיירת המקסימה .

יאללה מלי, הגיע סוף הריאיון ואת צריכה לתת לי משפט כי ככה נהוג. מה את הכי רוצה להגיד לי? לעולם?
אנחנו חיים בחברה מלאה בדרישות שאנחנו לא רוצים למלא. תעצרו רגע ואל תפחד להסתכל פנימה, זה הדבר הכי טוב שתעשו לעצמכם, מנסיון.

לתמיכה בפרוייקט של מלי לחצו כאןלתמיכה בפרוייקט של מלי לחצו כאן


תגובות לדף